Subscribe Us

header ads

Amerikan Askerleri Malatya'ya Yerleşiyor

ABD Avrupa Ordusu ve Yedinci Ordu Komutanı Korgeneral Mark Hertling, Türkiye'de bulunan radar savunma üssüne asker yerleştirmeye başladıklarını açıkladı. Böylece ilk kez resmi bir ağız, kalkanın faaliyete geçtiğini de teyit etmiş oldu.

"DOĞRU YOLDA İLERLİYORUZ"
Hertling, Karadağ'ın başkenti Podgorica'da bulunan askeri üste Associated Press'e verdiği röportajda, "Askerlerimiz, Türkiye'nin güneyinde bulunan radar tesislerine yerleştirildi" diye konuştu.
Böylece ilk kez bir üst düzey ABD'li yetkili İran ile Türkiye arasında gerginliğe yol açan NATO savunma kalkanı radarının, birkaç haftadır faal durumda olduğunu teyit etmiş oldu.
Hertling, "Sadece karada bulunan hava savunma birimleriyle ilgili konuşabilirim. Ancak size şunu söyleyeyim: ABD Donanması ve Hava Kuvvetleri'yle sürekli koordinasyon halindeyiz ve bence füze savunması konusunda doğru yolda ilerliyoruz. Ordu açısından konuşursak planladığımız gibi ileriyoruz" dedi.


Malatya'nın Kürecik ilçesinde bulunan füze kalkanı, önümüzdeki 10 yılda Avrupa'nın çeşitli noktalarına yerleştirilecek diğer kara ve deniz radarlarından oluşacak füze savunma sisteminin temel unsuru.

ABD, füze kalkanının İran'dan gelecek tehdide karşı kurulduğunu söylüyor. Türkiye'deki radarın yanı sıra Romanya ve Polonya'da durdurucu füzeler, İspanya'nın Rota şehrinde ise savunma kapasitesine sahip dört balistik füze bulunuyor. Operasyonun merkezi ise Almanya'da.
Bu hükümetten Amerikan karşıtlığı beklemek hata olur çünkü bunları oraya getiren de Amerika. Sıfır sorun diyerek girdikleri yolda Amerkanın direktifleriyle çevremizde dost diyebilceğimiz bir ülke bırakmadılar. Akp nereye elini attıysa orası ya işgal edildi, ya iç savaş yaşandı.  Şimdi kalkıp biz Türkiye'nin menfaatlarini düşünüyoruz, büyüyoruz, heheyt uçuyoruz diye naralara ancak beyni ümmet afyonuyla yıkanmışlar ve işbirlikçiler inanır. Türkiye'yi Amerika'nın bir kışlası haline getirmenin Türklere ne gibi bir yararı olabilir? Türkiye'nin dört bir yanında conilerin askerleri ve üstün teknoloji ürünü silahları verken biz nasıl olur da bağımsız bir ülkeyiz deriz. Amerika ve onun kalıntıları son damlasına kadar Türk topraklarından temizlenmedikçe bizler asle bağımsız bir ülke olamayacağız.

Yorum Gönder

0 Yorumlar