Subscribe Us

header ads

Şehit Ailelerine Sus Payı

Erdoğan'ın 35 bin şehit ve gazi yakınına bayram öncesi kamuda "iş" teklifi, aileleri isyan ettirdi
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 35 bin şehit ve gazi yakınının kamu kuruluşlarında çalışabilmesi için Ramazan Bayramı öncesi atama yapılmasına yönelik çalışması şehit aileleri tarafından iyi niyetli bulunmadı. Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Hamit Köse, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde hükümetin şehit aileleri atağını samimi bulmadığını ifade ederek, şehit ailelerine sus payı verildiğini dile getirdi. Köse, "Bu yasa çok önceden çıkmıştı. 1 seneye yakındır bu atamalar bekleniyordu. Hükümet, şehit ailelerini satın almak için atamaları cumhurbaşkanlığı seçimlerine denk getirdi" diye konuştu.

Duygu sömürüsü
İlk 3 bin atamanın Ramazan sonu gerçekleştirilmesinin yeni olmadığına değinen Hamit Köse, hükümetin seçim öncesi yeni yasa çıkarmış gibi Şehit Ailelerinin gazını almaya çalıştığını söyledi. Köse, şunları kaydetti: "İçişleri Bakanlığı atamaları yapıyordu. Şimdi Aile ve Sosyal Bakanlığı'na devrettiler. Hükümet şehit ailelerini kullanmayı yine çok iyi bildi. Bu güne kadar hiç atama yapmayıp cumhurbaşkanlığı seçimine denk getirdi. Hükümetin şehit aileleri politikası zaten duygu sömürüsünden ibarettir." Önceden çıkmış bir yasanın cumhurbaşkanlığı seçim öncesi tekrar kamuoyunda reklam edilmesinin iyi niyetli bir davranış olmadığını ifade eden Köse, bugüne kadar verilen sözlerin tutulmamasına isyan etti. Köse, sözlerini şöyle tamamladı:
Temcit pilavı gibi
"Daha önce bedelli askerlik konusunda bedelliden elde edilecek gelirlerin şehit ve gazi ailelerine verileceği söylenmişti. Fakat şu ana kadar hiçbir şehit ailesine tek kuruş ödenmedi. 'Anayasa'da pozitif ayrımcılık'demişlerdi, hepsi hik‰ye çıktı. Çıksın bir hükümet görevlisi, bir şehit ailesine uzattığı yardım elini açıklasın, kanıtlasın. Yaptıkları seçim öncesi şehit ailelerinin gazını almaktır, mavi boncuk dağıtmaktır. Bizim çocuklarımız bu bayrak için şehit oldu. Güneydoğu'yu gördükçe canımız yanıyor, teröre teslim ettiler. İyi ki bir yasa çıkardılar. Zamanı geldiğinde temcit pilavı gibi önümüze koyup durdular. İyi niyetle yapılan bir şey olamaz."