Subscribe Us

header ads

Türkiye Toprakları Aynı Zamanda NATO Topraklarıdır

NATO Müttefik Kara Komutanlığı’nın tanıtım toplantısında konuşan Korgeneral Frederick  Ben Hodges, NATO’nun kuruluşundan bu yana “soğuk savaş” ve “terörizmle mücadele” olmak üzere iki evreyi tamamladığını, üçüncü evrede belirlenen “yeni tehditler” doğrultusunda İzmir’e yerleşmeyi uygun gördüklerini açıkladı.
Vatan toprakları
NATO’ya emanet!
Başbakan Erdoğan’ın “Topraklarımız NATO topraklarıdır” ifadesi hayat buluyor. NATO heyeti, Patriotlar için yer ararken, ittifakın kara unsuru İzmir’e yerleşiyor.
Türkiye’ye çöreklenen NATO, sadece ülkemizin doğusunu değil, batısını da kendi toprakları gibi arşınlamaya başladı. Bir süre önce Başbakan Tayyip Erdoğan’ın seslendirdiği “Türkiye toprakları aynı zamanda NATO topraklarıdır” yaklaşımı da böylece hayata geçiriliyor. Ülkemizin doğusunda İsrail’e yönelik tehditleri bertaraf etmek için kurulduğu konusunda yaygın görüşlere yol açan Malatya Kürecik’teki füze savunma sistemini güvence altına almak için Patriotlara yer beğenen NATO, şimdi de Türkiye’nin batısındaki ayağını sağlamlaştırıyor. NATO artık kalıcı birliklerini İzmir’e konuşlandırıyor.
3. evrede yeni tehdit
NATO Müttefik Kara Komutanlığı’nın tanıtım toplantısında konuşan Müttefik Kara Komutanı Korgeneral Frederick Ben Hodges, NATO’nun kuruluşundan bu yana “soğuk savaş” ve “terörizmle mücadele” olmak üzere iki evreyi tamamladığını, üçüncü evrede belirlenen “yeni tehditler” doğrultusunda İzmir’e yerleşmeyi uygun gördüklerini açıkladı. Hodges, şöyle konuştu:
“Patriotlar bir savunma sistemi. Bu sistemle uçuşa yasak bölge oluşturulması ya da saldırı yapılması mümkün değil. Bu konuda karar alınmadı. Konu değerlendirme aşamasında. Karar için 28 üyenin de olumlu görüş vermesi gerekir. Ancak teorik olarak bir üyenin karşı çıkması için neden göremiyorum. Türkiye’nin sınırı, NATO’nun sınırıdır. Ani saldırı durumunda Kuzey Atlantik Konseyi derhal toplanır, herhangi bir gecikme olmaz.”
Türkiye’nin coğrafi konumu ve sunduğu askeri katkılarla kurulduğu günden itibaren ittifakın önemli ve değerli bir üyesi olduğunu vurgulayan Hodges, 28 üyenin ortak kararıyla NATO Müttefik Kara Komutanlığı’nın İzmir’e alındığını ifade etti.
Misyon değişikliği
Hodges, bunun da üyelerin Türkiye’nin önemini bir kez daha teyit ettiği anlamına geldiğini dile getirdi. İzmir’i “misafirperver” ve “canlı bir kent” olarak tanımlayan Hodges, bu kentte görev yapacak olmaktan mutlu olduğunu kaydetti. NATO’nun kuruluşundan bu yana iki evreyi tamamladığını, doğu blokuna karşı kurulan örgütün yeni bir dünya düzeninin oluşmasının ardından 1990’larda ikinci aşamaya geçtiğini anlatan Hodges, şöyle devam etti:
“2. aşamayla birlikte misyonumuzda değişiklik oldu. Etnik çatışmalar, terörizm gibi yeni tehditlere karşı NATO, küresel güvenliği korumaya yönelik misyonlar üstlendi. Ancak bu dönemde NATO yeni tehditlerle mücadele ederken, eski yapısını kullanıyordu. NATO, 3. evrede ekonomik koşullar ve yeni tehditleri göz önüne alarak kendi yapısında değişiklikler yapıyor. NATO Müttefik Kara Komutanlığı’nın İzmir’e alınması, ittifakın 3. evreye geçişinin göstergesidir.”
Sorma gereği bile duymuyor beyefendiler, uygun görüyorlar. Ne de olsa Türkiye bir muz cumhuriyeti, başındaki yöneticiler de kukladan ibaret. NATO; Amerikanın, işgallerine uluslarası alanda meşruluk kazandırabilmesi için kullandığı bir arka bahçedir. Türk askerini gerekli gördüğü yerlerde maşası olarak kullanmakta ve bunu yaparken bizleri düşmanlardan koruduğunu söylemektedir. Derhal çıkılmalı ve bütün üsleri yerle bir edilmelidir. Aksi takdirde Amerika'nın boyunduruğu sonsuza kadar üzerimizde olacaktır.
NATO Türkiye'yi hiçbir şeyden korumaz, aksine başına bela olur. Topraklarımız Conilerin değil, üzerine kanlarını dökenlerindir. Türkiye Türklerindir.