Subscribe Us

header ads

Tutuklanacak Generallerin Listesini ABD Yaptı

Emekli Tuğg. Nejat Eslen WikiLeaks belgelerine dayanarak yaptığı açıklamada şok iddialarda bulundu.
Tutuklanacak generaller…
İşte Eslen’in çok tartışılacak iddiaları: ABD kendi politikalarına karşı generalleri listeledi. WikiLeaks belgelerine de yansıdı. ABD, Milliyetçi generallerle İran ve Rusya’ya sıcak bakan “Avrasyacı” generalleri hedef aldı.
Hukuki değil siyasi süreç: Rövanş
Hedef tamamen TSK, ABD’ye sıcak bakmayan generaller hedef tahtasına oturtuluyor. Sürece Ümraniye, Balyoz davalarıyla bakmak lazım. ’Askeri vesayeti kırma’adı altında askerin siyasi müdahalelerinin rövanşı alınmak isteniyor.
“Başbuğ, ABD’nin isteğiyle tutuklandı”
Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen İlker Başbuğ’un isminin ABD’nin hazırlattığı “tutuklanacak generaller” listesinde yer aldığı için hapsedildiğini söyledi.
Eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasının yankıları sürüyor. Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, “ABD karşıtı generallerin toplandığını” söyledi. Eslen, ABD’nin, kendi politikalarına karşı olan generalleri tek tek listelediğini hatırlattı. Eslen şunları söyledi: “Emekli Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanması güç gösterisidir. Wikileaks belgelerinde Amerikan Büyükelçisi Washington’a şunu söylüyor: ‘ABD ile Türkiye’deki politik irade çok büyük uyum içerisinde. Irak ve Orta Doğu konusunda her türlü işbirliği yapmaya hazır. Ancak ABD’nin çıkarlarına aykırı davranan generaller var.’ ABD, çıkarlarına ters düşen generallerin isimlerini tek tek sayıyor. Yine ABD büyükelçisinin Washington’a yolladığı Wikileaks belgelerinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki generaller üçe ayrılıyor. Birincisi Atlantikçiler. Yani ABD ile ilişkileri iyi götürmek isteyen Atlantikçiler. İkincisi ABD ve AB ile ilişkilere şüpheli bakan Milliyetçiler. Bir de üçüncüsü İran ve Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesini arzu eden Avrasyacılar. Burada ABD Büyükelçisi diyor ki Avrasyacı generallerle, milliyetçi generaller ABD çıkarlarına ters düşüyor.”
Hedef tamamen TSK
Eslen, yine Wikileaks belgelerinde, ABD Büyükelçisinin “ABD karşıtı generallere karşı güçlü bir medya kurulması gereğinden” söz ettiğini hatırlatarak “Dolayısıyla bu siyasi bir süreç bunun dış ilişkiler boyutu var. Yani burada Türk Silahlı Kuvvetleri hedef tahtasına oturtuluyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ABD’ye pek sıcak bakmayan orgeneralleri hedef tahtasına oturtuluyor” diye konuştu.
Siyasi boyut: Rövanş
Emekli Tümgeneral Eslen, sürecin siyasi boyutuna da dikkat çekti. Eslen, emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasını büyük bir hata olarak nitelendirdi. Başbuğ’un çok ağır bir suçlamayla karşı karşıya olduğunu dile getiren Eslen, amacın bir güç gösterisi olduğunu, rövanş alınmak istendiğini kaydetti. Eslen, şöyle konuştu: “Bu hukuki bir süreç değil, siyasi bir süreç. Bu siyasi sürecin de bir siyasi amacı var. Ümraniye, Balyoz davaları ile birlikte bakmamız lazım buna. Birinci amacı burada Türk Silahlı Kuvvetleri’nin siyaset üzerindeki etkinliğini kırmak. Buna ’Askeri vesayetin yok edilmesi’diyorlar. İkincisi rövanş almak, yani askerlerin yaptığı siyasete müdahalenin rövanşını almak.”
Neden Başbuğ?
Nejat Eslen, İlker Başbuğ’un hedef haline getirildiğini de vurgulayarak, “Neden İlker Başbuğ” sorusuna şu yanıtı verdi: “İlker Başbuğ görevdeyken yaptığı bazı konuşmalarda bazı merkezleri hedef aldı. Ondan sonra kendisine karşı bir tutum değişikliği oldu ve hedef haline getirildi İlker Başbuğ.”
Haber, Yeniçağ Gazetesi

Yorum Gönder

0 Yorumlar