Subscribe Us

header ads

Atatürk'ü Korumayı Bırakın! Demişler

Avrupa Birliği Komisyonu Atatürk’ü Koruma Kanunu’nun kaldırılmasını istedi.
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, yarın açıklayacağı İlerleme Raporu’nda Türkiye’de ifade özgürlüğünü kısıtlayan birçok yasal düzenleme bulunduğunu bildirecek.İlerleme Raporu taslağında, “Türkiye’deki yasaların ifade özgürlüğü için yeterli güvence sağlayamadığı ve bunun sonucunda, savcı ve yargıçların genelde kısıtlayıcı yorumları tercih ettikleri” dile getiriliyor. Taslak metinde, ifade özgürlüğünü kısıtlayan yasalar arasında Atatürk’ü Koruma Kanunu da anılıyor.
Yapılan değişikliğe rağmen Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301’inci maddesine dayanılarak hala soruşturma ve yargılamaların devam ettiği aktarılan raporda, TCK’da ifade özgürlüğünü kısıtlayan diğer maddeler arasında namus suçları, (125’ten 131’e kadar) kamu düzeni, (214,216, 217, 218, 220) devletin güvenliği (312, 314) ve müstehcenlik (226) sayılıyor.
Taslak AB belgesinde, “Bunlara ilaveten, halkı askerlikten soğutmayı düzenleyen TCK’nin 318’nci maddesi yanında Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanun ve Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında kanuna dayanılarak yargılamalar ve mahkumiyetler devam etmektedir. Bu yasal belirsizlik nedeniyle gazeteciler, yazarlar, yayıncılar, siyasetçiler, akademisyenler ve diğerleri soruşturulma, kovuşturulma, yargılanma, mahkumiyet ve hapsedilme riski altındadırlar ve bu nedenle otosansür yapmak zorunda kalabilirler” deniliyor.
Raporda, yasal kısıtlamalara rağmen basında “Kürt sorunu, azınlık hakları, ordunun rolü ve Atatürk’ün mirası gibi Türk kamuoyunda hassas kabul edilen birçok konuda yoğun tartışmalar yaşandığı” ve “200 Türk aydını” tarafından 1915 olaylarıyla ilgili özür için başlatılan sanal imza kampanyasına 30 bine yakın katılım olduğu ve devamında geniş bir tartışma başladığı hatırlatılıyor.
Yeni bilişim suçları yasası çıkmış o yüzden aklımdan geçenleri bip şeklinde özetliyorum. Ulan itoğlu itler her haltı yediniz de bir Atatürk mü kaldı? Elli seneyi geçti "AB AB" diyerek kaç nesil yaşlandı. Bu konuda harcanan enerji ve zamanı Türkiye’nin gelişimi için kullanılsaydı, belki de bugün AB Türkiye’ye katılmak için yalvaracaktı. Hele ki AB’ye gireceğiz diye verilen tavizler, yapılan muamele asla telafi edilemez.Hayda bre efeler kim tutar sizi… Anayasadan Türk adını kaldırmayı düşünen zihniyet bunu neden yapmasın? O zaman libişler, kürtçüler ve bilimum Türk ve Atatürk düşmanları dolambaçlı değil de ağız dolusu küfürler edebilecekler artık.

Yorum Gönder

0 Yorumlar