Subscribe Us

header ads

Hatay'da Patlama

Hatay'da 2 ayrı patlama gerçekleşti. 41 kişinin öldüğü patlamalarda, 29'u ağır 100 kişi yaralandı!
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bugün saat 13.45′te biri Belediye binası yakınında diğeri ise postane binası yakınında 2 patlama gerçekleşti. Çok sayıda kişinin yaralandığı patlamalarda Reyhanlı Belediyesi büyük hasar gördü.
BAKANLAR KONUŞUYOR, ÖLÜ SAYISI ARTIYOR!
İlk belirlemelerde 4 ölü, 12 yaralı olan sayı birçok kez İçişleri Bakanı tarafından güncellendi.
Başbakan Erdoğan, yaptığı açıklamada 20 civarı kişinin öldüğünü, 46 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

AKP Hatay Milletvekili ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in, ölü sayısının 30′a çıktığını söylemesinin ardından ise İçişleri Bakanı Muammer Güler, yaptığı açıklamada ölü sayısının 40′a çıktığını, 29′u ağır 100 kişinin de yaralandığı belirtti.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ölü sayısının 41′e yükseldiğini bildirdi.
GENELKURMAY BAŞKALIĞI’NDAN AÇIKLAMA
Genelkurmay Başkanlığından Reyhanlı’daki patlamalara ilişkin yapılan açıklamada, ”İnsanlıktan nasibini almamış, vicdanı kararmış, gözünü kan bürümüş odaklarca masum kişilere yönelik yapılan menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.
CUMHURİYET TARİHİNİN EN KANLI SALDIRISI
Bu saldırıdan önce sivilleri hedef alarak en fazla can kaybı yaşanan saldırılar Kasım 2003′te gerçekleşmişti.
15 Kasım 2003′te İstanbul’da Neve Şalom Sinagogu ve Beth İsrael Sinagogu’na düzenlenen bombalı saldırılarda 27 kişi ölmüştü. En az 300 kişi de yaralanmıştı. Bu saldırıları El Kaide örgütü üstlendi.
İSTANBUL’DA EN KANLI SALDIRI
20 Kasım 2003′te İstanbul’da bomba yüklü araçlarla iki saldırı daha düzenlendi. Saldırıda hedef İstanbul’daki İngiliz Başkonsolosluğu ve HSBC Bankası’nın genel merkeziydi. Bu saldırıda da 30 kişi hayatını kaybetti, 400 kadar kişi de yaralandı. Saldırılarıyı El Kaide ile bağlantılı olduğu söylenen Şehit Ebu Hafs El Mısri Tugayı örgütü üstlenmişti.
REYHANLI’DA İKİ BOMBALI ARAÇ PATLATILDI
İncelemelerde bulunmak üzere Mardin’e gelen Güler, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve gazetecilerle öğle yemeği sırasında Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki patlamayı öğrendi.
Patlamayla ilgili telefonla bilgi alan Güler, daha sonra gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.
Güler, saat 13.55 sıralarında Reyhanlı Belediye binası önünde ve PTT binasının olduğu yerde 2 bombalı aracın patladığını belirterek şöyle dedi:
“Gerekli güvenlik önlemleri itibarıyla Valimiz şu anda olay yerine intikal etti. Ben gerekli talimatları Jandarma Genel Komutanımıza ve Emniyet Genel Müdürümüze intikal ettirdim. Civardan da oraya doğabilecek paniği önlemek için her türlü kuvvet sevkiyatı yapılıyor.”
Güler, kendisinin de en kısa sürede olay yerine intikal etmenin hazırlığını yaptığını ve olayla ilgili araştırmanın sürdüğünü bildirdi.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, patlamalar nedeniyle Hatay’ın Reyhanlı ilçesine, yaklaşık 15 ambulansın ulaştığını, 2 ambulans uçakla, ambulans helikopterlerin de sevk edileceğini bildirdi.
15 DAKİKA ARAYLA PATLATILDI!
Patlamaların olduğu Belediye ve Cumhuriyet Caddesinde ekipler incelemelerini sürdürüyor.
İlk patlamanın Reyhanlı Belediye binası önünde meydana geldiği bu patlamadan 15 dakika sonra da PTT binasının bulunduğu Cumhuriyet Caddesinde ikinci patlamanın yaşandığı belirtildi.
Patlamaların olduğu her iki bölgede ev ve iş yerleriyle çok sayıda araç zarar gördü. Bazı araçların ve binaların alev aldığı patlamanın hemen ardından bölgeye gelen ekipler, çıkan yangına müdahale etti. Patlamaların ardından vatandaşların caddeleri boşalttığı, kimi vatandaşların da iş yerlerini kapattığı gözlendi.
GÜCÜMÜZÜ TEST ETMEYE KALKMAYIN!
Davutoğlu Reyhanlı’daki saldırı sonrası “Dışarıdaki durumu Türkiye’ye yansıtan karşılığını bulur. Gerekli tedbirler alınacak. Hiç kimse Türkiye’nin gücünü test etmeye kalkmasın” dedi.
BİR EV ÇÖKTÜ, ELEKTRİKLER KESİLDİ
Reyhanlı Belediyesi’nin de bulunduğu Atatürk Caddesi’nde art arda meydana gelen 4 patlamada çok sayıda kişi yaralanınca onlarca ambulans bölgeye sevk edildi. Belediye binası yakınındaki ahşap bir ev patlamanın etkisiyle çöktü. Patlamanın etkisiyle ilçede elektrikler de kesildi. Polis çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.
SURİYELİLERE SALDIRDIRILINCA POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI
Patlamanın şiddetiyle çevrede büyük panik yaşanırken Atatürk Caddesi’nde toplanan Türk gençler yoldan geçen Suriyelilere saldırdı. Onlarca kişi, yaya ve araçlarla geçen Suriyelilere saldırması üzerine olay yerine gelen polisler havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.
14 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 11 Şubat’ta patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 4′ü Türk, 14 kişi yaşamını yitirirken, 26 kişide yaralanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de bir lokantada hesaba itiraz eden Suriyelilerin başlattığı tartışma sonrası yayılan söylentiler üzerine ilçe halkı gece saatinde toplanarak protesto gösterileri yapmıştı.