Subscribe Us

header ads

Müslümanları Haçlılara Kırdıracak - RTE Sefere Çıkıyor

Kilis’teki kampı ziyaretinin ardından Slovenya’ya giden Erdoğan, bir İtalyan gazetesine demeç verdi. Gazete, Erdoğan’ın  “NATO’dan Suriye’ye askeri müdahale istemeye hazırım” sözünü başlık yaptı!
Batı müdahale etmeli!
İtalya ziyareti öncesi Slovenya’ya giden Başbakan Tayyip Erdoğan, Kilis’te mültecilerin kaldığı kampı ziyareti sonrası demeç verdiği İtalyan gazetesi Corriere della Sera aracılığıyla Batı’yı Suriye’ye müdahaleye çağırdı.
Esad rejimi sona erdi
ErdoĞan, “Sizce Esad için bir gelecek var mı? Askeri seçeneği ciddi olarak düşünüyor musunuz” sorusuna şu karşılığı verdi: Esad rejimi sona erdi. Devlet kendi halkına baskı uyguluyor, insanlar kaçıyorsa adalet nerede?
NATO’nun meselesi!
Durumun çok vahim olduğunu savunan Erdoğan, NATO’yu göreve (!) çağırdı: Şu ana kadar Suriye’ye karşı sabırlı olduk ama hükümet hata yapmaya devam ederse bu artık 5. maddede zikredildiği gibi NATO’nun meselesi haline gelir!

Erdoğan’a inanmayan Suriyeli mültecilerin yarısı ülkelerine döndü
BaŞbakan Erdoğan’ın mülteci politikası da çöktü. Suriye lideri Esad’ı uluslararası kamuoyunda zor durumda bırakmak için kapıları açmasına rağmen 40 bin sığınmacının 18 bini geri döndü. Erdoğan’a bir kötü haber de Annan’ın sözcüsünden geldi: Barış planı rayında ilerliyor.
Şam yönetimi, füze rampalarını Türk sınırına yönlendiriyor
YaklaŞIk 100 bin Suriyeli mültecinin sığındığı Ürdün’de faaliyet gösteren bir internet sitesi, İsrail basınına da yansıyan bir iddia ortaya attı: Suriye, uzun menzilli Scud füze rampalarını Türkiye ve İsrail sınırlarına kaydırdı. Uydular, yüzlerce rampanın kuzey ve güneye gittiğini gösteriyor.
Erdoğan’dan savaş çağrısı
İtalyan Corriere della Serra gazetesi, yaptığı özel söyleşiden sonra Erdoğan’ın ağzından “NATO’dan Suriye’ye askeri müdahale istemeye hazırım” başlığını attı.
Kilis’te Suriyelilerin kaldığı kampları ziyaretinin ardından Slovenya’ya geçen Başbakan Tayyip Erdoğan, İtalya ziyaretinden önce İtalyan gazetesi Corriere della Serra’ya özel röportaj verdi. Gazete, Erdoğan’ın ağzından “NATO’dan Suriye’ye askeri müdahale istemeye hazırım” başlığını attı. Erdoğan, gazetenin  “Suriye’deki durum artık çığırından çıktı ve binlerce mülteci de ülkenizde sığınak buldu. Sizce Esad için hâlâ bir gelecek var mı? Askeri seçeneği ciddi olarak düşünüyor musunuz”  şeklindeki sorusuna şu karşılığı verdi: “Esad rejimi sona erdi. 10 bin ölü, Türkiye’ye sığınmış 25 bin mülteci var. Eğer bir devlet kendi halkına baskı uygularsa, insanlar kaçarsa adalet bunun neresinde? Durum çok vahim. Şu ana kadar Suriye’ye karşı sabırlı olduk ama hükümet hata yapmaya devam ederse bu artık 5. maddede zikredildiği gibi NATO’nun meselesi haline gelir. Askeri bir müdahale düşünüyor muyum? Bu sadece Türkiye’nin meselesi değil.”
Kötü haber!
Erdoğan’ın çatışma iddialarına karşılık BM ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın sözcüsü, Suriye’de ateşkesin çiğnendiğine ilişkin haberlere rağmen barış planının rayında ilerlediğini bildirdi. Bu arada, Suriye’de 50 yıldan beri ilk çok partili seçim için oy verme işlemi başladı. Muhalefetin maskaralık olarak nitelediği ve şiddet ortamında düzenlenen seçimler için sandıklar dün sabah açıldı.
“Scudlar Türkiye sınırında” iddiası
Suriye’nin, Scud füze rampalarını Türkiye sınırına kaydırmakta olduğu öne sürülüyor. İsrail medyası tarafından yansıtılan, bir Ürdün sitesinin haberine göre Batılı uydular, Suriye’nin uzun menzilli Scud füze rampalarının Türkiye ve İsrail sınırlarına doğru kaydırıldığını tespit etti.
Uyduların yüzlerce rampanın kuzeye ve güneye doğru hareket ettiğini gösterdiği, bunların  sadece uzun menzilli Scud füze rampaları olabileceği iddia edildi.
Türkiye’den büyük kaçış
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın  mülteci politikası da çöktü. Suriye Lideri Beşşar Esad’ı  uluslararası kamuoyunda zor durumda bırakmak amacıyla bu ülkeden Türkiye’ye göçü teşvik eden Erdoğan, verdiği sözleri tutmayınca  40 bin sığınmacıdan 18 bini geri döndü. CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, “40 bine yakın insan gelmiş, bunun da 17- 18 bini geri dönmüş. Elbette bu nasıl iştir diye düşünüyoruz. Bu konuda bizim iktidarımızın değişik vaatlerde bulunduğu yönünde duyumlar var. İş vaadinde bulunduğu, vatandaşlık vaadinde bulunduğu para vaadinde bulunduğu yönünde bir takım duyumlar bulunuyor. Bu şartların bir bölümünün yerine getirilmediğini görenlerin tekrar geri döndüler” dedi.
Sözler tutulmadı
Mültecilerin Türkiye’de hayal kırıklığı yaşadığını anlatan Serindağ sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu insanlar Türkiye’ye sığındıklarını ifade ediyorlar ama oradaki şartlar düzelmeden gidiyor. Bu tavır bugüne kadar rastladığımız bir şey değil.”
3 metrelik duvar

Öte yandan, Erdoğan’ın ziyaret ettiği konteynır kentin etrafına üç metrelik duvar örüleceği ifade edildi. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, “Konteynır kentin etrafını 3 metre duvarla çevirme kararı aldılar. Bizim duyduğumuz iddialar zaten oradan giden insanların gidip eylem yapıp geldiği yönündeydi” diye konuştu.