Atatürk bir memleket gezisinde bir istasyonda binlerce kişi tarafından uğurlanmaktadır. Birçok Arapça ve Acemce ağdalı kelimelerle selamlan...

Atatürk ve Türkçe

Yazar | Temmuz 25, 2010 Leave a Comment
Atatürk bir memleket gezisinde bir istasyonda binlerce kişi tarafından uğurlanmaktadır. Birçok Arapça ve Acemce ağdalı kelimelerle selamlanırken Atatürk’e çok uzaklardan bir vatandaş şöyle haykırmıştır:
”Paşam güle güle gidin, güle güle gelin, yolunuz açık olsun, işleriniz uğurlu olsun.” Atatürk bindiği vagonda bunu duyunca gülümseyerek ”arkadaşlar bana Türk sesiyle içten seslenen bu arkadaşı görmek istiyorum” buyurmuşlardır. O sırada duyulan ”burada burada” sesleri arasında Atatürk kendisini görmüş, şu sözleri söylemiştir:
”Türk vatanını yabancı çizmelerden birlikte kurtardık, fakat asıl kurtuluş milli benliğimizdedir. Sizin bana seslendiğiniz temiz Türkçe ile birbirimizi anlayarak konuşmak ihtiyacındayız. Topraklarımızı yabancı çizmelerden nasıl kurtarmışsak, benliğimizi saran zehirli yılanlar gibi mikrop olan yabancı kelimelerden kurtarmak, bizim için yeni bir Kurtuluş Savaşı olacaktır.”
(Zeynep Korkmaz, Atatürk ve Türk Dili, Belgeler, s362)
Sonraki Kayıt Önceki Kayıt Ana Sayfa